Przejdź do treści

Broń palna w Europie – wypisy z mediów

  Francuski dokument o nielegalnym handlu bronią w Europie (pierwsze 12 minut):

  “Balkans, banlieue: La Route des Armes” (2012, reż. Amandine Chambelland)

  * * *

  Fragment filmu dokumentalnego z 2020 roku o europejskim rynku broni z drukarek 3D:

  “Plastic Defence: Illegal 3D Printed Guns in Europe”

  * * *

  Dostęp do broni [w Polsce] staje się coraz łatwiejszy. (…) Drobni przestępcy, dilerzy, którzy kiedyś co najwyżej mogli mieć procę, obecnie szukają broni palnej. I o dziwo, często tę broń pozyskują. (…) Wejście w jej posiadanie jest uzależnione jedynie od finansów. To jest tylko kwestia pieniędzy i można być uzbrojonym w najnowsze technologie.

  “Polskie gangi uzbrojone po zęby”

  * * *

  Bardzo łatwo zdobyć karabin maszynowy zakazanymi kanałami. Ten problem nie dotyczy tylko Danii, ale ogólnie Europy. (…) Kałasznikowa można dostać w pobliżu stacji kolejowej w Brukseli. Taka broń jest dostępna nawet dla zupełnie przeciętnych kryminalistów. (link)

  [It is very easy to get such a weapon (an illicit assault rifle). It’s not only a problem for Denmark. It’s a problem for all of Europe. (…) You can find Kalashnikovs for sale near the train station in Brussels. They’re available even to very average criminals.]

  * * *

  Francuski czarny rynek broni palnej został zalany przez militaria pochodzące z terenów Europy Wschodniej. One są wszędzie. (link)

  [The French black market for weapons has been inundated with eastern European war artillery and arms. They are everywhere in France.]

  * * *

  Na dożywocie sąd skazał 19-latka z Newcastle, który zaplanował masakrę na terenie swojej dawnej uczelni. Zdradził go wpis na Facebooku. Policja odkryła, że niedoszły zamachowiec trzymał w mieszkaniu bomby-samoróbki, gaz łzawiący, maski i broń palną – Glocka z trzema wydłużonymi magazynkami, w sumie przeszło sto sztuk amunicji grzybkującej. Najlepsza była jego reakcja na pytanie, od kogo dostał klamkę. Otóż zapytany na rozprawie, skąd wytrzasnął pistolet, odpowiedział: Kupiłem w sieci. To było proste jak kupno czekolady w sklepie. (link)

  * * *

  Pracownik brukselskiego think tanku Itinera Institute dla Agencji Reutera (link):

  W Brukseli karabin szturmowy można załatwić sobie w pół godziny. Wystarczy 500-1000 euro gotówki. Pod tym względem to miasto przypomina dużą amerykańską aglomerację.

  [With 500-1,000 euros you can get a military weapon in half an hour. That makes Brussels more like a big U.S. city.]

  * * *

  Szwedzka policjantka zapomniała wspomnieć o granatach (link):

  Młodzi przestępcy są szczególnie bezwzględni i pozbawieni wyobraźni. Mają łatwy dostęp do broni i materiałów wybuchowych.

  * * *

  Hiszpańska policja zarekwirowała z grubsza dziesięć tysięcy egzemplarzy broni palnej (w tym kilkaset granatów i moździerzy) przeznaczonej dla organizacji przestępczych oraz islamskich terrorystów. Aresztowano łącznie pięć osób. Akcję o kryptonimie “Portu”, w której uczestniczył również Europol, przeprowadzono w Kraju Basków, Katalonii i Kantabrii. Zatrzymania to efekt końcowy śledztwa, zainicjowanego po ataku na Muzeum Żydowskie w Brukseli w 2014 roku:

  * * *

  W prywatnym garażu w centrum Bytomia znaleziono (zupełnie przez przypadek) dwieście pistoletów maszynowych i karabinów, części składowe do nich oraz tysiące sztuk amunicji:

  Ile takich zbrojowni rozlokowanych jest w Europie?

  * * *

  Znowu szwedzka policja (link):

  Znajdujemy się w stanie wojny. Sytuacja jest dramatyczna. Uzbrojeni po zęby kryminaliści walczą o dominację w przestępczym podziemiu niczym oddziały paramilitarne; są niezwykle niebezpieczni. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tu takich zbrodni: ataki z użyciem granatów, strzelaniny na ulicach.

  * * *

  W domku letniskowym nad jeziorem w Rogoźnie policja odkryła i zabezpieczyła 35 sztuk broni długiej, w tym “karabin snajperski”, 10 egzemplarzy pistoletowej broni krótkiej, około 200 sztuk istotnych elementów broni, w tym zamki, komory zamkowe, lufy. Dodatkowo podejrzany był w posiadaniu ponad 7 tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru, 20 zapalników do granatów oraz substancji chemicznych niewiadomego pochodzenia. Szacunkowa wartość znaleziska – przeszło dwieście tysięcy złotych.

  * * *

  Francuskie gangi: