Pierwszy cytat za TVP Info, drugi za “The Washington Post” (link), trzeci za agencją prasową Bloomberga (link):

Dostęp do broni [w Polsce] staje się coraz łatwiejszy. (…) Drobni przestępcy, dilerzy, którzy kiedyś co najwyżej mogli mieć procę, obecnie szukają broni palnej. I o dziwo, często tę broń pozyskują. (…) Wejście w jej posiadanie jest uzależnione jedynie od finansów. To jest tylko kwestia pieniędzy i można być uzbrojonym w najnowsze technologie.

“Polskie gangi uzbrojone po zęby”

* * *

Bardzo łatwo zdobyć karabin maszynowy zakazanymi kanałami. Ten problem nie dotyczy tylko Danii, ale ogólnie Europy. (…) Kałasznikowa można dostać w pobliżu stacji kolejowej w Brukseli. Taka broń jest dostępna nawet dla zupełnie przeciętnych kryminalistów.

[It is very easy to get such a weapon (an illicit assault rifle). It’s not only a problem for Denmark. It’s a problem for all of Europe. (…) You can find Kalashnikovs for sale near the train station in Brussels. They’re available even to very average criminals.]

* * *

Francuski czarny rynek broni palnej został zalany przez militaria pochodzące z terenów Europy Wschodniej. One są wszędzie.

[The French black market for weapons has been inundated with eastern European war artillery and arms. They are everywhere in France.]

  • AKTUALIZACJA 27/09/2015

Na dożywocie sąd skazał 19-latka z Newcastle, który zaplanował masakrę na terenie swojej dawnej uczelni. Zdradził go wpis na Facebooku. Policja odkryła, że niedoszły zamachowiec trzymał w mieszkaniu bomby-samoróbki, gaz łzawiący, maski i broń palną – Glocka z trzema wydłużonymi magazynkami, w sumie przeszło sto sztuk amunicji grzybkującej. Najlepsza była jego reakcja na pytanie, od kogo dostał klamkę. Otóż zapytany na rozprawie, skąd wytrzasnął pistolet, odpowiedział: Kupiłem w sieci. To było proste jak kupno czekolady w sklepie. (link)

  • AKTUALIZACJA 16/11/2015

Pracownik brukselskiego think tanku Itinera Institute dla Agencji Reutera (link):

W Brukseli karabin szturmowy można załatwić sobie w pół godziny. Wystarczy 500-1000 euro gotówki. Pod tym względem to miasto przypomina dużą amerykańską aglomerację.

[With 500-1,000 euros you can get a military weapon in half an hour. That makes Brussels more like a big U.S. city.]

  • AKTUALIZACJA 11/03/2017

Szwedzka policjantka zapomniała wspomnieć o granatach (link):

Młodzi przestępcy są szczególnie bezwzględni i pozbawieni wyobraźni. Mają łatwy dostęp do broni i materiałów wybuchowych.

  • AKTUALIZACJA 16/03/2017

Hiszpańska policja zarekwirowała z grubsza dziesięć tysięcy egzemplarzy broni palnej (w tym kilkaset granatów i moździerzy) przeznaczonej dla organizacji przestępczych oraz islamskich terrorystów. Aresztowano łącznie pięć osób. Akcję o kryptonimie “Portu”, w której uczestniczył również Europol, przeprowadzono w Kraju Basków, Katalonii i Kantabrii. Zatrzymania to efekt końcowy śledztwa, zainicjowanego po ataku na Muzeum Żydowskie w Brukseli w 2014 roku:

Przypominam, że niecałe dwa lata temu w prywatnym garażu w centrum Bytomia znaleziono (zupełnie przez przypadek) dwieście pistoletów maszynowych i karabinów, części składowe do nich oraz tysiące sztuk amunicji:

Ile takich zbrojowni znajduje się w Europie?

  • AKTUALIZACJA 18/04/2019

Znowu szwedzka policja (link):

Znajdujemy się w stanie wojny. Sytuacja robi się dramatyczna. Przestępcy są uzbrojeni po zęby, walczą jak oddziały paramilitarne i są niezwykle niebezpieczni. Nigdy nie widzieliśmy tu takich zbrodni: ataki z użyciem granatów, strzelaniny na ulicach.

  • AKTUALIZACJA 19/08/2020

Uzbrojone po zęby francuskie gangi: