Zespół dziennikarzy nowojorskiego “Timesa” wyprodukował kolejny reportaż o broni palnej, będący udramatyzowaną i rozwleczoną analizą wszystkich strzelanin zarejestrowanych na terenie USA w 2015 roku z uwzględnieniem rasy sprawców. Najważniejsze statystyki rozsiane są po całym tekście i ciężko przy pierwszym kontakcie ogarnąć ich zniuansowanie, dlatego przechodzę od razu do sedna.

NYT ujawnia, że spośród 358 strzelanin z minimum czterema osobami zabitymi i/lub rannymi w blisko połowie przypadków (160) nie udało się zidentyfikować tożsamości strzelca. Daje to 198 zweryfikowanych incydentów; trzy-czwarte z nich (144 albo 73 proc.) popełnili czarni. Po wykluczeniu owych 144 “zamkniętych” spraw zostaje więc 160 nierozwikłanych i 54 z rozpoznanym nie-czarnym zamachowcem. Pytanie: czy na bazie tak okrojonego materiału można w miarę precyzyjnie oszacować, ile ataków odpalają potomkowie białych osadników?

214 (160+54) przekłada się na 60 proc. ogółu strzelanin. W tym właśnie przedziale mieszczą się biali napastnicy. Autorzy felietonu podkreślają, że z powodu ułomności federalnych źródeł, które nie rozróżniają grup etnicznych, zaliczyli do kategorii “Whites” lwią część Latynosów, znacząco utrudniając wyizolowanie poszukiwanych przypadków. Z drugiej strony wspomnieli także, iż z początkowej puli 358 zdarzeń odnotowanych w 2015 roku 39 zaklasyfikowano jako wybuchy przemocy domowej zwieńczone rzezią członków rodziny – biali dopuścili się 24 (63 proc.) z tych zbrodni. Po dodaniu do tego najgłośniejszych medialnie masakr w miejscach publicznych, składających się przeciętnie na kilka incydentów rocznie, można spokojnie przyjąć, że przybysze z Europy odpowiadają bezpośrednio za jakieś 30 (~8 proc.) masowych mordów z użyciem broni palnej:

mass-shootings-by-race

Jedna kwestia wymaga uściślenia: milczące założenie, że inicjatorami wszystkich strzelanin, przy których dziennikarze NYT nie pozostawili explicite uwag odnośnie rasy lub pochodzenia etnicznego, byli agresorzy o ciemnej karnacji wynika wprost z samego artykułu oraz dedukcji na podstawie statystyk federalnych.

Jest dobrze udokumentowanym faktem, że najwięcej nierozwiązanych zabójstw w Ameryce to wypadkowa anonimowych konfrontacji ulicznych z udziałem młodych (20-24 lata) Murzynów w roli ofiar, co nieuchronnie wskazuje na zaangażowanie czarnoskórego mordercy. Niemalże na równi w tym rankingu plasują się Latynosi (zobacz raport Thomasa Hargrove’a → link). Problemy z identyfikacją sprawców nie dotyczą natomiast przemocy domowej, miłosnych trójkątów, sporów o pieniądze czy ogólnie zbrodni w afekcie [1], a są to najbardziej typowe morderstwa występujące wśród przedstawicieli białej populacji. Nie powinno więc dziwić, że ogromna większość zajść skatalogowanych przez “New York Timesa”, w których uczestniczą biali Amerykanie, sprowadza się do eskalacji wewnętrznych konfliktów w patologicznych rodzinach z długim rekordem policyjnych interwencji.

Rozróżnienie to jest istotne także z tego względu, że separuje od otwartej sfery publicznej zdarzenia rozgrywające się w ograniczonej przestrzeni prywatnej. Żeby zabić współmałżonka i potomstwo, nie potrzeba broni palnej (z powodu hałasu, który generuje, może być ona wręcz czynnikiem utrudniającym sfinalizowanie przestępstwa). Na szybko i z pamięci: w roku 2009 wydarzyło się największe masowe morderstwo w powojennej historii stanu Georgia: siedmiu dorosłych i jedna nieletnia zostało zatłuczonych na śmierć podczas snu przy użyciu tępego przedmiotu; łącznie na ciałach ofiar zidentyfikowano 220 ran miażdżonych (link). Dalej: kilka miesięcy temu w Indiach znaleziono martwych czternastu domowników z poderżniętymi gardłami (link), z kolei w Australii upubliczniono niedawno szczegóły największego masowego morderstwa od czasu masakry w Hope Forest (1971) popełnionego na członkach jednej rodziny – od ciosów nożem zginęło ośmioro dzieci (link). Można by tak wyliczać bez końca.

________________

[1] Cytaty (najpierw za NYT, potem Hargrove):

Domestic violence killings are routinely solved. Much of what remains are killings involving gangs, drugs and witnesses with criminal backgrounds who are wary of talking to the police.

According to the FBI’s Supplementary Homicide Report – in which police are asked if they can identify the killer rather than if they’ve made an arrest – 98 percent of all homicides involving a lover’s triangle or other lover’s quarrels are solved. About 95 percent of all homicides that erupted from an emotional argument over money are also solved. Also easily identified are the killers who take human life during an alcohol- or drug-influenced “brawl” – the term FBI statisticians used for a fatal fight regardless of the kind of weapons used. Police identify the offender in about 90 percent of these homicides.