Sam Harris, fragmenty podcastu “Can We Pull Back From The Brink?” (12/06/2020)

Policja częściej zabija białych niż czarnych: zarówno w ujęciu absolutnym, jak i po znormalizowaniu statystyk o wskaźniki przestępczości. Oczywiście opinia publiczna rozumie wszystko na opak. Skala dezinformacji, wobec której kapitulują nawet, wydawać by się mogło, poważni i logiczni ludzie, jest po prostu szokująca. U podstaw wielu twierdzeń dotyczących przemocy w naszym społeczeństwie, o których sądzicie, że są prawdziwe, niemal na pewno tkwi fałsz. I to powinno was obchodzić. Historia przestępczości w Ameryce jest bowiem w przytłaczającej większości przypadków historią przestępstw popełnianych przez czarnych na innych czarnych. Poniekąd jest to także historia przestępstw popełnianych przez czarnych na białych.

Statystyki, o których nie wolno głośno mówić:

  • W roku 2018 czarni dopuścili się 90.2 proc. przestępstw międzyrasowych na białych ofiarach. Innymi słowy, kiedy dochodziło do konfrontacji między białą osobą a czarną, czarni inicjowali agresję w 9 przypadkach na 10.
  • Można jeszcze inaczej: szansa, że w roku 2018 czarny fizycznie napadnie, ewentualnie podejmie próbę napaści na białego człowieka była 43x większa niż sytuacja odwrotna.
  • Co się zaś tyczy zabijania, to tutaj z kolei względne ryzyko, że czarny zamorduje białą ofiarę było szesnastokrotnie wyższe aniżeli w drugą stronę [1].

Do refleksji.

raport / tabela 14 / arytmetyka / diagram po angielsku

tabela 6 / arytmetyka / diagram po angielsku

_______________________

[1] Murzyni ginący z rąk białych stanowią dosłownie symboliczny procent wszystkich czarnych ofiar zabójstw. FBI podaje średnio ~200 przypadków w skali roku, ale ponieważ wielu z tych zabójców to w rzeczywistości Latynosi, błędnie zakodowani przez lokalną policję jako biali na wstępnym etapie śledztwa, bardziej realna liczba “white-on-black homicides” jest nieporównywalnie niższa.