Część I

Hipotetycznie rzecz ujmując, bez murzyńskiej subpopulacji obszar metropolitalny Saint Louis (Missouri) byłby generalnie wolny od przestępczości z użyciem broni palnej, zaś częstotliwość popełniania morderstw oscylowałaby tam w granicach błędu statystycznego (w innej wersji – dążyła do zera). Zwracam tutaj uwagę, iż ta średniej wielkości jak na standardy amerykańskie miejska jurysdykcja jest równomiernie podzielona rasowo, tzn. 48 proc. ludności ma czarny kolor skóry, a 43 proc. to biali pochodzenia europejskiego. Tamtejszy departament policji nieprzerwanie od roku 1999 publikuje sprawozdania zaadresowane bezpośrednio do lokalnej społeczności – “Annual Report to the Community” (link). Ważność tej dokumentacji polega na tym, że zawiera ona informacje na temat sprawców przestępstw z rozbiciem na rasy. Mowa o czynach kryminalnych, które zwyczajowo wzbudzają największe poczucie zagrożenia wśród mieszkańców miast: rozbojach, gwałtach i zabójstwach. Taka praktyka nie jest wcale normą w USA – wiele departamentów hołduje polityce ukrywania danych rasowych w odniesieniu do aresztantów, eksponując wyłącznie statystyki wiktymizacji.

Poniżej sumaryczne zestawienie ukazujące dynamikę zmian i proporcjonalny rozkład udziału w przestępczości dwóch dominujących ras w St. Louis w okresie między rokiem 1999 a 2014:

Ten wpis nigdy nie zmaterializowałby się w obecnej postaci, gdyby nie obejrzany przeze mnie ostatnio dokument o przestępczości w “Mound City” – “Braterstwo krwi. Jak nasze dzieci stają się mordercami”. Twórcy, ma się rozumieć, wspaniałomyślnie deklarują, że składając finalny materiał starali się zachować polityczną bezstronność w podejściu do kwestii broni (cytat: In the making of this documentary, we did not take a position for or against gun control), lecz bliższy kontakt z ich dziełem szybko weryfikuje te iluzoryczne zapewnienia.

Jednym z producentów wykonawczych i głównych animatorów przedsięwzięcia była Sharon Frey z Wydziału Medycyny Wewnętrznej w Zakładzie Chorób Zakaźnych i Immunologii na Uniwersytecie Saint Louis, co w połączeniu ze skłonnością jej otoczenia do robienia burzy w szklance wody (patrz “literatura medyczna” link) kazało mi wyczekiwać najgorszego. Od razu mówię, że nie pomyliłem się co do intencji autorów. Fraza “broń palna” wyskakuje w ich filmie chyba tysiąc razy w najmroczniejszych konfiguracjach, jakie można sobie wyobrazić, i w towarzystwie najbardziej hiperbolicznych sformułowań znanych w środowisku lekarskim, na czele z takimi wykwitami intelektu jak “epidemia przemocy” czy “plaga morderstw”. 

Oto reprezentatywny urywek. Najpierw w dziesiątej sekundzie pani kryminolog podkreśla, że jest rzeczą niedopuszczalną, aby ludzie nie mogli wyjść z domu bez obaw o swoje zdrowie i życie (co stanowi bardziej elokwentną wersję narracji, że jak będzie powszechna broń palna, to wszyscy powybijamy się do nogi), potem zaś w dwudziestej trzeciej sekundzie pan kurator okręgowy Wschodniego Dystryktu Missouri z rozgoryczeniem informuje widzów, że w Saint Louis niesłychanie łatwo wejść w posiadanie “klamki”. Ponieważ fabuła dokumentu opowiada o strzelaninach i zabijaniu, korelacja między nasyceniem bronią a szalejącą przestępczością zostaje już na starcie potwierdzona głosami autorytetów:

“Czarne” St. Louis

Nie da się zaprzeczyć, że Missouri jest niezwykle przyjaznym dla posiadaczy broni stanem z minimalną liczbą dokuczliwych restrykcji. W samym tylko mieście i przylegających do niego okolicach znajduje się kilkanaście koncesjonowanych punktów sprzedających uzbrojenie dla cywilów i co najmniej tyle samo strzelnic, do tego bez problemu można otrzymać licencję na noszenie broni ukrytej, jak również nabyć ją legalnie od sąsiada czy też znajomego w ramach prywatnej wymiany poza systemem sprawdzania niekaralności. W rankingu waszyngtońskiej “Bandy Brady’ego” Missouri uzyskało raptem cztery punkty na sto.

I teraz tak – osoba, która nie lubi broni palnej, albo taka, dla której perturbacje z nią związane należą do zagadnień neutralnych, po obejrzeniu tej produkcji w oderwaniu od jakiegokolwiek tonującego emocje komentarza jeszcze bardziej zabetonuje się w przeświadczeniu, że broń jest zła. Manipulacja przebiega tutaj bowiem dwutorowo i sprowadza się do a) beztroskiego agregowania statystyk przestępczości w kontekście obszarów o zaawansowanym poziomie zurbanizowania i b) nagminnego stosowania nazw kodowych typu youth, young people, gang members tudzież kids, children i teens na opisanie sprawców (i ofiar) kryminalnych ataków. W efekcie powstaje złudzenie, jakby calutkie miasto żyło w cieniu śmierci, zaś każdy bez wyjątku mieszkaniec St. Louis, z naciskiem na dzieci i młodzież, był permanentnie narażony na utratę życia w zetknięciu z nadlatująca kulą. Wiemy już, że jest to zaledwie półprawda – że autorzy filmu z premedytacją bałamucą odbiorców. Przestępczość z udziałem broni palnej w Ameryce cechuje hiperkoncentracja (wątek ten poruszany był na blogu wielokrotnie → link 1 / link 2).

Niedawno “New York Times” pochylił się nad problematyką rasowej dystrybucji zabójstw w St. Louis i wygenerował schemat planu miasta z rozróżnieniem na dzielnice murzyńskie (kolor pomarańczowy) i nie-murzyńskie (jasnofioletowy). Na rysunek naniesiono również czerwone punkty oznaczające miejsca znalezienia zwłok (jedno ciało bądź więcej, a nazbierało się ich w przeciągu dziewięciu lat przeszło 1200). Artykuł opatrzono wielce sugestywnym nagłówkiem: “In Places Like North St. Louis, Gunfire Still Rules the Night”:

Zabijanie i zbrojne napady dzieją się po “czarnej stronie torów”. Niestety – producenci “Blood Brotherts” nie pokusili się o wyraźne zaakcentowanie tego doniosłego statystycznego faktu, który rozpływa się gdzieś w zalewie dramaturgicznej narracji, a jest to sprawa kluczowa dla zrozumienia, czy “Gateway to the West” to królestwo zbrodni i bezprawia, czy może spokojna aglomeracja z wolnym dostępem do broni, której reputację paskudzą dzielnice skupione w północnym-wschodnim rejonie miasta. Z oświadczenia przygotowanego dla prasy wnioskuję, że twórcy filmu skontrolowali poczynione przez siebie pomiary o demografię (We seem to take for granted the day to day mayhem provided by young black maleslink), lecz z treści jednorazowego seansu naprawdę trudno wyłuskać ten “detal”. Wprost przeciwnie: większość wypowiedzi zdaje się insynuować, że “Brama wiodąca na Zachód” pogrążona jest w jakimś krwawym, postapokaliptycznym chaosie.

Jak bardzo tendencyjny jest ten ponury pejzaż i jak mocno kontrastuje on z rzeczywistością, można zweryfikować w reportażu nakręconym przez organizację The Saint Louis Civic Pride Foundation, w którym student prawa, dziennikarka lokalnej gazety i właściciel restauracji, w oparciu o własne doświadczenia, reklamują Saint Louis jako jedną z najlepszych do życia i najbezpieczniejszych amerykańskich metropolii. I chociaż słowo “guns” nie pada z ich ust ani razu, to z samej relacji wyłania się obraz dwóch totalnie różnych światów z jednym wspólnym mianownikiem – bronią palną: zarówno biali, jak i czarni rezydenci mają do niej błyskawiczny dostęp o każdej porze dnia i nocy. 

“Białe” St. Louis

Dyrektor generalny oddziału AT&T w Missouri słusznie uwypuklił w tym wywiadzie (od 01:52), że skrzywiona percepcja przestępczości może mieć realne i dalekosiężne konsekwencje dla kondycji gospodarki w regionie, szczególnie w sytuacji gdy municypalny skarbiec pozyskuje znaczne dochody z sektora turystycznego. Z pozoru niegroźne statystyczne przekręty, jeżeli zostaną odpowiednio nagłośnione w mediach i nikt ich w porę nie zdemaskuje, są w stanie skutecznie odizolować hrabstwo od napływu ludności z zewnątrz (łącznie z inwestorami oraz kapitałem). Nie tak dawno temu przecież rząd francuski wystosował oficjalne ostrzeżenie dla swoich obywateli, by ci unikali podróżowania do północnej części St. Louis (od lotniska aż po centrum). Żaden białoskóry Europejczyk, absorbujący całą wiedzę o przestępczości w USA z tradycyjnych serwisów informacyjnych, po usłyszeniu takiego komunikatu nie weźmie do ręki mapy i nie będzie rysował granicy oddzielającej tę “dobrą” część miasta od “złej” – po prostu przebukuje bilet i poleci na urlop gdzie indziej. 

Na koniec apel skierowany do tych, którzy w dyskusjach o broni koniecznie muszą posiłkować się przykładami ze Stanów Zjednoczonych, demonizując / torpedując w ten sposób wszelkie inicjatywy, mające na celu liberalizację polskiego prawa – jeżeli kiedykolwiek przeczytacie, że gdzieś w Ameryce szaleje “gun violence crisis”, to sprawdźcie najpierw, czy przypadkiem nie chodzi o black violence crisis [1].

Przemoc w Ameryce – PODSUMOWANIE

_______________

[1] Dwie aglomeracje wielkością zbliżone do Poznania: Portland (Oregon) i Baltimore (Maryland).

Portland liczy sobie ok. 600 tysiące stałych rezydentów i w 72 proc. zaludnione jest przez potomków europejskich imigrantów (populacja czarnych oscyluje w okolicach 6 proc.). Baltimore zamieszkuje 621 tysięcy osób i w 63 proc. zasiedlone jest przez przedstawicieli rasy czarnej (biali stanowią blisko 30 proc. populacji).

W całym 2013 roku w Portland zarejestrowano 16 zabójstw. Większość z nich to były zgony na skutek postrzału powiązane z działalnością miejscowych gangów. Nie dysponuję dokładnymi statystykami, ale dane poszlakowe (patrz tu i tu) wskazują, że w najlepszym razie połowa z tych 16 zabójstw to robota murzyńskich cyngli.

Przenosimy się na Wschodnie Wybrzeże. W zeszłym roku w granicach Baltimore odnotowano 235 morderstw. Jak obliczono w podlinkowanym artykule, gdyby Nowy Jork u schyłku rządów Bloomberga miał wskaźniki na poziomie tego miasta, zginęłoby tam grubo ponad trzy tysiące osób. W samym tylko styczniu 2014 roku w Baltimore zabito już 22 osoby (prawie wszystkie ofiary czarne zamordowane przez czarnych; jedna biała ofiara to 51-letnia kobieta, śmiertelnie pobita we własnym domu przez dwóch Murzynów podczas napadu rabunkowego).

Magazyn “Business Insider” wrzucił kiedyś na swoją stronę podobne mapy z Dystryktem Kolumbii. Schemat po lewej ukazuje rozmieszczenie murzyńskiej populacji w obrębie miasta (miniatura w prawym dolnym narożniku przedstawia Latynosów), na sąsiednim kartogramie widać natomiast obszary z najgorszą przestępczością:

Minneapolis: wszystkie ogniska przemocy zlokalizowane są w murzyńskiej części miasta. Czarni odpowiadają tam za 80 proc. zabójstw z użyciem broni palnej (biali 6 proc.) i 85 proc. strzelanin bez ofiar śmiertelnych (biali 5 proc.):

Lektura obowiązkowa: Geo-Demographics of Gunshot Wound Injuries in Miami-Dade County (link), czyli w skrócie demograficzno-przestrzenna koncentracja ran postrzałowych na terenie florydzkiego hrabstwa Miami-Dade. Ofiary (4547) zidentyfikowano na podstawie rejestrów szpitalnych. Do ogromnej większości poszkodowanych osób udało się przypisać indywidualny adres zamieszkania i miejsce zdarzenia (ulicę, z której odebrano zgłoszenie). Niestety, zabrakło statystyk dot. sprawców. Wnioski z artykułu można spokojnie rozciągnąć na całą Amerykę:

  • ~3/4 (72 proc.) strzelanin koncentruje się w murzyńskich dzielnicach/rewirach;
  • tam, gdzie czarnych nie ma albo gdzie jest ich niewielu, strzelaniny występują sporadycznie;
  • średnio rocznie 54 białych mieszkańców hrabstwa odniosło obrażenia postrzałowe;
  • przestępczość z użyciem broni nie wylewa się “na zewnątrz” do sąsiednich dzielnic (cytat);

San Francisco i odgłosy wystrzałów uchwycone przez czujniki ShotSpottera (link):

Dalej: Pittsburgh (65 proc. populacji rekrutuje się z potomków europejskich osadników, 25 proc. składa się z ludności czarnoskórej), jedno z największych białych miast w Ameryce. Szef policji, kapitan Nate Harper (link):

Bez czarnej przestępczości liczba zabójstw w Pittsburghu obniżyłyby się drastycznie do około dziesięciu rocznie. W ostatniej dekadzie 80 proc. zabójstw popełnionych w obrębie miasta to były ataki inicjowane przez czarnych i wymierzone w innych czarnych – dokładnie 307 z 385 spraw.

[Without black-on-black crime Pittsburgh could expect to see its homicide rate drop dramatically, to around 10 deaths a year. In the past 10 years, black-on-black killings have accounted for nearly 80 percent of the city’s homicides – 307 of 385.]

Prawdziwy odsetek jest na pewno wyższy, bo w latach 2010-2015 w przypadku aż 97 proc. zabójstw (143), w których pittsburghska policja nie ustaliła tożsamości sprawcy, na miejscu zbrodni znajdowano ciało czarnej ofiary, co niemal zawsze implikuje też zaangażowanie czarnoskórego mordercy (czemu implikuje – przypisy nr 1 i 2).

Do najbardziej białych (79 proc.) dużych metropolii należy również bastion progresywnej lewicy, czyli Madison w Wisconsin: niemalże cała przestępczość (szczególnie zabójstwa) kumuluje się tam w murzyńskich dzielnicach na mniej niż 5 proc. powierzchni miasta. Podobna dynamika zachodzi w białym (~77 proc.) Louisville w stanie Kentucky, gdzie większość morderstw ściśnięta jest w północno-zachodnim narożniku mapy → link.